Dědova dílna - představení

Dědova dílna - představení

V souladu s přírodou, aneb ekologie především.

Bety s Kubou chtějí být jedineční, chtějí dělat věci jinak. Tvořit věci nové, s úctou k tradici a přírodě. Rozumí nábytku, dřevu, své dílně. Mají rádi rušný městský shon i kouzlo přírody. 

Zkuste si několika větami vystihnout mladý pár lidí tak jedinečných, že vám ani znaky na Twitteru nestačí. Jeden už ve svých dětských letech pobíhal po dílně s kladivem a druhý sice truhlařinu nemá v rodině, zato ji má v krvi. Ano, oba jsou mladí a oba velmi nadaní. Vyrábět je baví a na jejich práci to je vidět.

Třetí generace truhlářů?

Dědova dílna“ je vskutku označení dědovy dílny. Bety je pravnučka truhláře, který měl svou dílnu umístěnou v Klimkovicích na Ostravsku. Sama se drží rodinné tradice a stejně jako její maminka i dědeček se věnuje nábytku. Samotnou ji to moc baví, a tak se s chutí pustila do výroby stylového nábytku a dřevěných bytových doplňků. Začínala jednoduchými předměty a svými výrobky dělala radost k narozeninám nejen rodině, ale i svým kamarádům. V dílničce už teď vyrábí i její přítel Kuba, oba studují Nábytkové inženýrství a jejich práci to jenom prospívá. Kuba přispívá svými technickými radami, manuální zručností a tvorbou interiérových vizualizací a pro vyhotovení dech beroucích fotografií svých výrobků taktéž nechodí daleko. Sám se naplno věnuje focení uměleckých fotografií a vyhrává ne jednu fotografickou soutěž.

Ve staré dílně s novými nápady

Jejich současný styl vyrobených produktů dokazuje, že jednoduchost a netradiční forma tvorby je stále populárnější. S typickými znaky výroby a klasickými materiály dřevěných dýh a samotného dřeva jsou výjimeční. Díky poctivé ruční práci a jedinečné kresbě jednotlivých dýh i dřeva se každý z kusů mohou mírně lišit, a tím vám můžeme zaručit, že každý výrobek z Dědovy dílny je originál. Jediné, co u Bety s Kubou nenajdete, je syntetika. Oba mají rádi přírodu a jsou zastánci ekologicky šetrné výroby s co nejmenším dopadem na životní prostředí. K povrchovým úpravám používají pouze přírodní nátěrové hmoty a při každém pokácení stromu na svém rodinném políčku zasadí několik dalších. Chtějí přírodě vrátit to, co ji sami berou. 

Není to jen stylový dárek…

A že sháníte netradiční stylovku pro novomanžele? Chtěli byste vidět radost v očích narozeninového oslavence? A bojíte se, že dárek nebude pečlivě zabalený? Tak to opravdu nemusíte, Bety s Kubou myslí na všechno! Své dřevěné flashky ukládají na polštářek z pilin pečlivě vložených do krabičky s logem „Dědovy dílny” a svým zákazníkům přiloženým dopisem děkují za nákup. Kdybyste však zabrouzdali na jejich facebookový profil, zjistíte, že jejich sortiment tímto nekončí. Jedinečností konferenčních stolečků z třešňového dřeva se sice netají, za to zdůrazňují, že k proschnutí jednoho kusu dřeva je zapotřebí minimálně 3 měsíců, proto je nyní tento typ nábytku pouze na objednávku a s delší čekací dobou. A kdybyste toužili po jedinečnějším kousku… nebojte se, počkejte a dočkáte se! 

…a navíc... je to baví a rádi vytváří hezké a zároveň užitečné věci. Proto jsme se jich museli zeptat, co vše je na tom pravdy.. :)

Bety, proč právě truhlařina? Víme, že to máte zakořeněné hluboko v rodině… i tvá maminka má vystudovanou nábytkářskou průmyslovku v Bystřici… ale neznáme snad žádnou ženu, jež by se podobné činnosti věnovala… Nechtěla jsi být jako malá třeba baletkou, tak jako spousta malých holek? :))

Takových snů jsem měla dost :D Chtěla jsem být zpěvačkou, tanečnicí... :D Později, když jsem musela začít přemýšlet kam na střední, mě dědeček pověděl o nábytkářské průmyslovce a že ji má vystudovanou i moje maminka. Měla jsem tedy trochu dilema, protože jsem uvažovala o konzervatoři, na kterou mě tenkrát lanařila moje paní učitelka zpěvu v hudební škole, ale nakonec vyhrála průmyslovka, navíc mě to přišlo praktičtější do života.

Bety, pamatuješ si jaký byl tvůj první výtvor v dílně? Jak dlouho ti trvala jeho výroba, povedlo se vše napoprvé?

Nejsem si zcela jistá tím, co bylo úplně první, ale mám pocit, že to byla intarzie zlaté uličky. Intarzie je takový dřevěný obrázek poskládaný z dýh, které se vyřezávají skalpelem, lepí k sobě a pak se to celé zalisuje. :)

Povězte nám, co představuje vaše logo? Je v tom nějaká symbolika?

Symbolem je hoblík, což je základní truhlářský nástroj, díky kterému každý hned pozná, že pracujeme se dřevem. V dílně po mém pradědovi jich máme spousty, neboť v té době se s nimi pracovalo každodenně, i když dnes je to spíše už výjimka.


Kolik strojů v dílničce máte, využíváte všechny? Se všemi dokážeš pracovat? A co vám naopak ještě do zásoby chybí?

V dílně máme základní stroje nutné pro nábytkářskou výrobu jako je frézka, vrtačka, bruska, kotoučová pila, lis nebo sušárna. Menší ruční stroje máme taky a jsou to skvělí pomocníci. A možná až na jeden stroj využíváme všechny. Abych řekla pravdu, mám respekt třeba ze spodní frézky nebo srovnávačky, ale když je třeba, pomáhám i tam. Na ostatních strojích jsem schopná dělat sama, ale problém je moje fyzická výdrž, co si budeme povídat :D Taky jsou i věci, co si netroufnu přenastavit sama a jsem ráda, když mám kolem sebe lidi, co tomu rozumí. Co nám chybí, nebo lépe řečeno, co bychom si přáli mít, je soustruh a gravírovací laser, ale jinak jsme spokojení. :)

Oba ještě studujete, navíc v Brně, a svou dílničku máte na Ostravsku. Vyrábíte si bytové doplňky nebo nábytek pro své potěšení? Máte na to čas? Říká se, že kovářova kobyla chodí bosa… :D

Vlastně to začalo tím, že jsme si pro sebe vyrobili první flashku... takže jo, něco sem tam vyrobíme, ale moc času na to není. Když se ale do dílny dostaneme, vyrábíme spíše zakázky pro lidi a věci pro nás jdou stranou. U nás doma to tak bylo vždy, buď se opravilo něco starého, nebo se jen někde vyměnila dvířka a bylo hotovo. Někdy ani k tomu nedošlo. Zrovinka před pár týdny jsme na jednom okně v domě vyrobili parapet a to tam chyběl skoro 10 let. :D S tou kobylou to prostě sedí :D 

Kam chodíte na nápady? Do lesa...? :D A co s Kubou plánujete v budoucnu? Máte úmysl se rozrůst, popřípadě přemýšlíte nad vlastním e-shopem?

Nápady k nám přicházejí různě. Někdy vidíme zajímavý výrobek a řekneme si, jéé ten by byl pěkný, kdyby byl ze dřeva. Jindy jen tak koukáme kolem sebe a inspirace přichází sama, jen se musíme na chvíli pozastavit a začít vnímat. Do budoucna plánujeme rozšířit sortiment o výrobky z kovu a další netradiční dřevěné produkty. Moc rádi bychom se rozrůstali a mimo jiné se dopracovali i k vlastnímu e-shopu. :)

Produkty z Dědovy Dílny můžete na Stylovkách zakoupit ZDE

Přidat komentář