Jedinečný fixie styl v minulosti a dnes!

Co to vlastně je fixie? V mnoha zemích se setkáte s různými názvy jako fixie, fixed - gear, ale u nás byste se setkali s „festkou“ nebo „furtšlapem“. Jméno je odvozeno od konstrukce a stavby kola, jelikož tyto bicykly mají pouze jednu rychlost bez volnoběhu, takže se šlapky točí, kdykoli je kolo v apohybu. V dnešní době se setkáme s tímto typem kol velice málo, jelikož se v dnešní době vyrábějí kola s více převody, aby splňovaly i ta nejnáročnější očekávání. Avšak i v dnešní době má fixed - gear mnoho fanoušků, kteří ví, že i s jedním převodem se dá zvládnout nejeden výlet a vyjet nejeden kopec.

3 (1)

Kde se vzalo fixie? Typ kol s jedním převodem se stal v minulosti velice oblíbeným ve velkých amerických městech. Proč právě tady? Jelikož silnice jsou zde často přeplněny auty a dodat zásilku včas, bývá mnohdy komplikované. Zdejší Messengeři  (pošťáci) proto byli nuceni najít dopravní prostředek, který bude nejen rychlý, ale také nebude ovlivněn dopravními zácpami, bude lehký a skladný. Popularita festek stále rostla, až se rozšířila do Evropy i Asie. Lidé začali přicházet na chuť jednoduchému převodu bez brzd, výjimečně s jednou, začali dychtit po adrenalinu při brzdění, kdy se brzdí stylem smyku zadního kola. V dnešní době nejde jen o dopravní prostředek, ale hlavně zábavu a sport. Spousta mladých si vyrazí na výlet na téhle staré klasice raději než na moderních kolech. Festka nabízí spoustu možností jako je například pólo, závody či se na ní předvádějí všelijaké náročné triky.

4

Spousta lidí si pod pojmem festka představí nevzhledný starý bicykl, který je pokrytý rzi a v životě by na takové kolo nevlezli. V dnešním světě moderních technologií je však možné téměř všechno. Proto lze dokupovat nadupané komponenty a poskládat si kolo přesně podle svých představ, jelikož existuje nepřeberné množství barev a možností, můžete potkat kola růžová, kola dobová nebo se zlatými komponenty, stříbrnými ráfky apod. Jelikož i my jdeme s dobou a chceme, aby i cyklisti byli styloví, nabízíme Vám tyto dřevěná řídítka určená pro „furtšlapy“.

1 (1)

O co se jedná? Každé kolo potřebuje řídítka, to bezpochyby, někteří by však rádi dotáhli své kolo k dokonalosti a my jim to chceme umožnit. Naše dřevěná řídítka jsou vyrobena z masivního týkového dřeva a dělají z nudného kola neobyčejnou záležitost. Spousta lidí má obavy, že dřevo je křehké a v první zatáčce se řídítka zlomí. Nemusíte mít strach, jedná se totiž o týkové dřevo, které je robustní, masivní, jedno z nejtvrdších dřev a přesto si zachovává pružné vlastnosti, díky kterým nepraská, je odolné proti všem druhům hniloby, lesnímu hmyzu, molům a je antibakteriální. Nepodléhá vlivům počasí, proto Vás nezklame ani za deště či mrazu. Toto dřevo pochází z čeledi břízovitých a dorůstá výšky až 40 metrů. Díky svým vlastnostem se dřevo stalo velice oblíbené při výrobě nábytku, podlah, lodních palub i trupů, schodů, teras i obkladů. Řídítka z týkového dřeva Vám proto vydrží i drsnější zacházení. Dřevo je potřeno přírodním olejem bez použití umělých barviv či toxických látek, pro větší trvanlivost barvy a přirozený vzhled. Každý kus je ručně vyráběn, takže je každý originálem a stejný nenajdete. Pro ty, kteří mají rádi styl a chtějí si zkrášlit své kolo, je tato luxusní stylovka, přesně to, co hledají.

2 (1)

Fotografie: Martin Šíma, Ondřej Unucka

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.