O značce jménem Martin Jurek

„Zkombinovat vědu a umění je velmi zajímavá myšlenka.“ Martin Jurek

1_1

Kde to všechno začalo?

S Martinem se známe již od té doby, co jsme společně zasedali v lavicích na stavební průmyslovce v Ostravě. Od prvního okamžiku z Martina pocítíte energii a všestrannost a v každém slově i jednání poznáte, že veškerou činnost dělá s vášní. Již od dětství se Martin věnuje technice a tak není divu, že lavice průmyslovky vyměnil za ty na VŠB – TUO na fakultě strojní a strávil několik semestrů na Erasmu v zahraničí.

Práce nebo koníček?

Pod značkou MJ se Martin prezentuje od listopadu 2015. Na svém facebookovém profilu Martin popisuje své začátky, sdílí své první neúspěchy, fotí postupující výrobu vlastních strojů a technologií. Po jejich zdokonalení pak i upgradované verze. Jeho první chloubou je laserová řezačka a gravírovačka v jednom. Nadšení z víkendové kompletace strojů na vás čiší i přes obrazovku počítače. Martin disponuje tisíci součástek, komponentů, nářadí, krabiček a třídících systémů, což dokazuje svými fotkami. K práci využívá až 4 počítače a stále jsou mu málo - „Když pracují všechny, možná bych si mohl pořídit další“. Jeho pracovní prostředí praská ve švech. Svou hernou, laboratoří či dílnou o velikosti 3 x 4 m nazývá kancelář na půdě VŠB – TUO, kde si rozšiřuje znalosti při doktorském studiu.

9

Je libo kravičku?

V červnu 2016 se Martin pustil do prvních dřevěných výrobků. Prostřednictvím fotek nás nechal nahlédnout na své první vygravírované produkty, ze kterých nás nadchla především stylová vařečka, čestná vstupenka na 7. setkání patriotů MSK či ležérní kuchyňská prkénka s mnoha motivy. Zaujaly nás také diáře / zápisníky z kvalitní kůže, na něž si lze nechat cokoli vygravírovat. Martin vám jednoduše vyrobí libovolný předmět a na mnoha dalších z nich stále pracuje.

DSC09763_Fotor
7

Nefungující elektroniku nevyhazovat!

A co nás nejvíce trklo do očí při nahlédnutí na MJ profil? Pod příspěvky se nachází nabídky samotných návštěvníků, jež by mu rádi poskytli své nefungující přístroje (např. fén či mikrovlnou troubu) a pomohli tak nejen přírodě okolo nás, ale i Martinově bádání. Martin cokoli ochotně rozebere, prozkoumá a vše fungující dál využije.

10

V zahraničí není tráva zelenější, jen jiná...

Martin se také podílí na organizaci setkání Patriotů Moravskoslezského kraje. Patrioty MSK tvoří skupina mladých lidí žijící v Ostravě a jejím okolí. Jejich vize je tvořit konkurenceschopný region, kde budou lidé rádi žít a rádi se sem vracet. Zlepšují image kraje rozvojem komunity podnikavých lidí. Jejich hodnoty jsou poctivost, podnikavost, otevřenost a zodpovědnost. Až dvakrát ročně pořádají networkingové setkání s top osobnostmi jejich kraje. Na pořadu měsíce října 2016 bylo již jejich sedmé, na kterém se mezi řečníky představil Zbyněk Pavlačík nebo Alois Hadamczik.

Pro podrobnější zprávičky jsme Martina poprosili o zodpovězení pár otázek.

Martine, jak sis zvolil cestu ke strojírenství a dostal ses až k lásce stavět si vlastní vybavení a techniku?

Na základní škole jsem chtěl být kuchař. Měl jsem však moc dobré známky a šly mi technické předměty. Nakonec jsem šel na stavební průmyslovku, abych byl architekt, neboť jsem měl prostorovou představivost a bavilo mě stavět sestře domečky ve hře The Sims. Zjistil jsem však, že architekt musí umět aspoň trochu kreslit, tak jsem změnil zaměření na projektanta.

Po několika pracovních zkušenostech jsem si vybral strojírenství, vždycky mě braly věci, které se umí hýbat a něco produkují. Od mala jsem byl modelář a stavěl modely hvězdných lodí a plachetnic ze dřeva, sirek a dalších materiálů. Trpělivý jsem byl, ale měl jsem touhu stavět větší a složitější kousky, které však braly více a více času.

Na svém studijním pobytu ve Finsku jsem propadl automatizaci a robotice, protože jsem zjistil, že s tímto oborem mám šanci uskutečnit svůj sen. Umět vyrábět pěkné věci, dělat je složitější a stihnout to během svého života.

DSC09853

Jaké byly tvé začátky? Jak dlouho ti trvalo, než jsi postavil svůj první stroj? Pamatuju si, že jsi začínal stavět lodě ze sirek… Je to stále tvůj koníček nebo CNC stroje nahradily ty ze zápalek?

Ano, dá se říct, že stavba lodí ze sirek byl můj začátek a všechno se od toho dále odvíjí. Já mám v sobě silnou touhu stavět, vyrábět a tvořit hmotné věci. Jako malý jsem stavěl různé modely, ale velmi rychle jsem se u toho dostával do deprese, protože moje myšlenky, nápady a plány, které se mi v hlavě každým dnem kupily, jsem nebyl schopen svýma rukama nikdy splnit. Postavil jsem toho opravu hodně, ale nic není dokončeno. Stavba vždy trvala tak dlouho, že než jsem danou věc dokončil, vylepšil jsem tolik věcí, že bylo lepší začít znovu na něčem jiném, než to od začátku předělávat.

Proto jsem vystudoval strojírenství a automatizaci. Každým dnem se učím více a více a mám větší možnosti. Koníček mi zůstal, ale naučil jsem se umět k němu využít posily v podobě vlastnoručně navržených a postavených výrobních CNC i jiných strojů.

Zaujaly nás speciální magnety na mytí oken… Jak složité bylo vymyslet systém, který pro mytí využívá pouze energii slunce? Jsou už magnetky dostupné?

Ve skutečnosti se jedná o malé robotky. Zvenku budou stírat a umývat okna a zevnitř je pak leštit. Nápad je to hezký, důležitá je pak realizace. Spoustu technologií, které jsou zapotřebí, jsem se naučil na škole. Některé ještě teďka domýšlím. Samozřejmě u takové aplikace je nejkritičtější energetická bilance a udržitelnost. Proto jsem použil magnety, udrží robota na okně prakticky neomezeně a nemají spotřebu. Kryt robota bude vyroben ze solárních článků, které pak budou dobíjet baterie. Při mytí bude také využita dešťová voda, aby nebylo zapotřebí nějaké nepraktické nádržky, které by zase přidaly na váze. Mám v plánu udělat letos první prototypy a možná příští rok už budou k dispozici. Plánuju i malé robotky na umývání vany a dalších věcí. Nerad uklízím a raději se na měsíc zavřu a něco vymyslím. To abych nemusel každý týden trávit čas úklidem a přesto mít vše nádherně čisté.

Neuniklo nám, že jsi vystavoval své stroje a výrobky na DoD na VŠB – TUO a dnech NATO. Jaký jsi z toho měl pocit, že lidi zajímá tvá práce?

Já jsem moc rád, že to lidí zajímá, především pak děti. Rád bych viděl více zájemců o technická studia, kteří nejenom studují ale i sami na něčem pracují. Často se mě ptají, jak to postavit. Mnohým pak pomáhám. Pravdou je, že raději vystavuju své výrobky, než svoje stroje. Stroje stavím na míru a většinou neinvestuju peníze navíc do reprezentativního vzhledu. Často z nich všemožně čouhají různé kabely, CNC laserový gravírovací stroj jsem postavil z police ze svoji skříně, abych ušetřil. Ale doufám, že to lidi nakopne, že taky můžou něco takového sami postavit.

2_1

Jaké máš plány do budoucna? Kam až by ses rád rozrostl, expandoval? Určitě máš nějaké velké vize. Co plánuješ vytvářet za nové produkty?

V budoucnu chci mít svoji výrobní firmu. Plány mám rozepsané i rozkreslené. Mám rozplánované, čím se budu zabývat i co bych rád postavil. Začínal jsem s 3D tiskárnou, díky které teď můžu navrhovat součásti na další stroje. Teďka pracuju na laserových gravírovacích strojích a ve spolupráci s řemeslníky vyrábím gravírované věci. Momentálně stavím laserový řezací stroj a CNC frézu. Až našetřím nějaké peníze, budu stavět i soustruh, pec na tavení hliníkového odpadu a odlévání součástek a vláknový laser. To je taková prvotní fáze, kdy si postupně zajistím to, že jakýkoliv nápad pak budu schopen sám rychle a levně vyrobit. Poté ho otestuju a uvidím, jestli má smysl. Pak půjdu na další.

Do budoucna bych se chtěl věnovat uklízecím robotkům, které budou umývat okna, sbírat odpadky a další práce, které se v dnešní době nikomu dělat nechtějí. A ti co je musí dělat, si spíše vytáhli černého Petra, než že by to jejich život činilo šťastným.

V roce 2020 mám v plánu začít pracovat na domácí zdravotnické diagnostice. Různé malé a jednoduché zařízení, které budou automaticky monitorovat zdravotní stav lidí v domácnosti. Všechno bude napojeno na každodenní aktivity, aby to nebralo žádný čas navíc. Člověk pak bude upozorněn, když dojde k nějaké změně. Zjistíte tak, že máte chřipku ještě předtím, než tu chřipku dostanete, nebo že byste mohli mít rakovinu a je třeba jít okamžitě na vyšetření. A né až za 5 let při preventivní prohlídce, kdy bude pozdě. Sám bývám často nemocný a moje babička zemřela na rakovinu, na kterou se pozdě přišlo, takže to chci spravit.

Mám spoustu dalších plánů, jako postavit přesný model hvězdné lodi Enterprise NX-01 v takovém měřítku, že po chodbičkách budou chodit panáčci z člověče nezlob se. Chci to postavit z CD/DVDček. Zatím je sháním, kde se dá. Mám jich jen přes 500, ale budu potřebovat přes 20 000.

Kačka, Stylovky.cz

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.